מדריך הזמנות לטורס דל פיינה

במדריך נסביר על הפארק הלאומי המפורסם(נו, זה שישראלי אחד שרף חלק ממנו), על החשיבות של להזמין מקומות מראש במחנות ואיך עושים את זה.(גם מהבית, כי לפעמים אין ברירה...)

רקע כללי
הפארק טורס דל פיינה נמצא בפטגוניה בצד של צ'ילה, והוא בעצם שמורה שמתחמת בתוכה המון נופים מגוונים, החל מהטורוסים עצמם, "מגדלים" בספרדית, שהם בעצם עמודי אבן עצומים שעומדים מעל לגונה יפהפייה, אגם טורקיז ענק, יערות גדולים ואפילו קרחונים!
כל זה בתוספת של לא מעט סוגי בעלי חיים, לרבות הפומה!
חוויה אנשים! לא לוותר בשום אופן!

מה עושים שם?
בפארק יש כמה מסלולים מרכזיים.
1) מסלולים יומיים - יש אפשרות להגיע ליום אחד, לטפס כדי לראות את הטורוסים עצמם ולחזור באותו יום להוסטל. בנוסף, יש אפשרות לסיור רכוב בשמורה שכולל גם חיפוש אחר בעלי חיים(חבר'ה שמכיר ראו ארמדילו לדוגמא).
מתאים למי שטיפה לחוץ בזמן או שלא מעוניין לישון בשטח. בכל אופן, קחו בחשבון שהעלייה עצמה לטורוסים לא פשוטה בכלל אבל מומלצת לגמרי!
2) מסלולי טרק של כמה ימים - מסלול ה-O ומסלול ה-W.
ההבדל בינהם? מסלול הO לוקח בממוצע 8 ימים של הליכה, אבל מקיף ומכיל בתוכו את רוב רובה של השמורה. מסלול ה-W נכלל בO, אבל מתרכז בחלק הדרומי יותר של השמורה וכולל בתוכו את הטורוסים, האגם הענק וקרחון GREY.

הזמנות הזמנות הזמנות
למה צריך להזמין מראש? ולא מעט זמן לפני?
(רלוונטי רק למי שעושה מסלול של כמה ימים! לא למסלול יומי!)
בשמורה החליטו (רק החל מ2016) שגם למחנות החינמיים יש להירשם, מה שיצר עומס עצום. כשנגמרו המקומות במחנות החינמיים(מאד מהר, עוד מנובמבר) אז אנשים פנו למחנות בתשלום, מה שיכול להיות שיקרה גם לכם. אבל, לא נורא. שווים את הכסף.

אז איך מזמינים??
קודם כל, יש להחליט איזה מסלול רוצים, ואז לשבת מול המפה של השמורה כדי להבין באילו מחנות אתם הולכים לישון.
העניין הטיפה מורכב הוא שהמחנות בתשלום הם של זכיינים שונים ולא של השמורה, לכן צריך להזמין מקום ב2 אתרים שונים. אל דאגה, הכל יפורט פה.

1. המסלול של הW - אורך כ-4 ימים, לכן יש להזמין לילה אחד ב-3 מחנות שונים.
מחנות חינמיים - Torres, Italiano, Paso.
מזמינים מקומות באתר: http://www.parquetorresdelpaine.cl/…/sistema-de-reserva-de-…
מחנות בתשלום - Las Torres Central, Frances, Grey/Paine Grande.
(יש עוד, אבל אלה במחיר הכי שפוי. מחנות אחרים מחייבים אותך לקחת חדר שעולה כמו מלון הכל כלול בקנקון)
מחנות Las Torres Central ו-Frances ניתן להזמין מהאתר של Fantastico Sur:
http://www.fantasticosur.com/…/mountain-lo…/camping-frances/
המחנות Paine Grande/Grey ניתן להזמין מהאתר של Vertice Patagonia:
http://www.verticepatagonia.com/…/acc…/campings/paine-grande
*למחנות של ורטיס פטגוניה יש לשלוח מייל כפי שרשום באתר.
שימו לב!!
כשאתם מזמינים תראו טוב טוב על איזה מחנה מדובר(יש במחנות גם חדרים שעולים מלא כסף) ושהכל מסתדר עם תאריכים. מחיר של מחנה הוא בערך 10,000 צי'ליאן לאוהל (20 דולר), ככה שאם אתם עם עוד בנאדם זה מתקזז.
לדוגמא, יש מחנות שבהזמנה רשום plataforma, שזה אומר במה. על הבמה מקימים אוהל, והיא עולה 10,000 אבל אפשרי לחלק בין 2 אנשים.
המלצה - במסלול הזה לדעתי עדיף ללכת לפחות על מחנה אחד בתשלום, הפיינה גרנדה. המיקום שלו נהדר מעולה ממש על המעבורת, נמצא קרוב למסלול ההליכה ויש בו אחלה תנאים.

2. המסלול של הO - אורך כ-8 ימים, לכן יש להזמין מקום ל7 לילות.
*חשוב לציין, שהמחנות שנמצאות רק בחלק של הO ואינן חופפות עם הW הרבה פחות מתויירות ועמוסות, ככה שאפשר להזמין אותן יותר מאוחר ובסמיכות ליציאה לטרק בשביל לא להיתקע או להתחייב.
בגדול, אותן מחנות כמו של הW בתוספת -
מחנה Paso החינמי,
Los perros, Dickson (חברת vertice patagonia)
Seron (חברת fantastico sur)

אז איך מגיעים לשם??
הפארק נמצא שעתיים נסיעה צפונית מפוארטו נאטאלס. כלומר, אתם מגיעים לעיירה הזו, משאירים את הציוד בהוסטל שישמרו לכם ומשם יש אוטובוסים עד לפארק. סוגרים כרטיסים ברחוב הראשי של העיירה.
הפארק עצמו מאד מתוייר ומוכר, ככה שכשתגיעו לפטגוניה אתם תשמעו עליו מהר אז אל דאגה.

כמה נקודות נוספות:
1) כיוון המסלול תלוי בכם, למעט מסלול הO. (בגלל תנאי שטח, ניתן לעשות אותו רק נגד כיוון השעון ולא הפוך).
עדיף להתחיל בpaine grande, ומשם להמשיך עד שמסיימים בטורוסים. ככה תוכלו לקום מוקדם ולראות אותם בזריחה (מראה שלא תשכחו כל החיים שלכם)
2) הטרק יקר. בין אם הנסיעה לשם ובתוך השמורה, המחנות שחלקם בתשלום, האוכל שלוקחים (או חס וחלילה קונים שם), הכל מצטבר לסכום יפה(משהו כמו 300 400 ש"ח). אבל לא להתקמצן! שווה לגמרי.
3) אם יוצאים לטרק, חשוב לדעת שהוא עצמאי (ללא מדריך) ולהיערך בהתאם מבחינת ציוד ואוכל. יש המון חברות להשכרת ציוד כולל בהוסטלים עצמם, (יש מדריך על ציוד מומלץ וחישוב כמויות אוכל לטרקים תחת קטגוריית טרום טיול)
4) לצאת מוקדם!!!
גם ביום הראשון, לצאת באוטובוס הראשון מפוארטו נטאלס כדי להגיע בזמן טוב, ובכל יום, לא להתמהמה, קומו מוקדם (לא מאוחר מ7) כדי לא להיכנס לשעות של הלילה. הכי כיף להגיע מוקדם למחנה ואז יש המון זמן לנוח! 
אין מה לחשוש מהניווט, הכל מסומן מאד ויש מאות אנשים בשמורה שתמיד אפשר לשאול. קליל!
5) מי שמגיע באזור אוקטובר/תחילת נובמבר לפוארטו נטאלס, יכול לסגור מקומות דרך המשרדים של המחנות. כל מי שמגיע יותר מאוחר מזה, ממליץ מאד לסגור את המחנות מראש כי תתקעו סתם!
*יש לא מעט ישראלים שנכנסו בלי הזמנות והתפלחו פנימה. לא ממליץ על זה כי חלק נתפסו, והדבר האחרון שבא לך להתעסק בו אחרי יום ארוך של הליכה זה בלחפש להתגנב.

בהצלחה רבה!